https://www.proz.com/kudoz/polish-to-english/business-commerce-general/6632369-ksi%C4%85%C5%BCka-kontroli-przedsi%C4%99biorcy.html
Feb 28, 2019 10:04
5 yrs ago
15 viewers *
Polish term

Książka kontroli przedsiębiorcy

Polish to English Bus/Financial Business/Commerce (general)
Termin występuje w Protokole kontroli, chodzi o książkę, w której rejestrowane są kontrole firmy przez uprawnione do tego organy.
Dziękuję!
Proposed translations (English)
3 enterprise audit book

Proposed translations

1 hr

enterprise audit book

Uwaga, od dnia 30 kwietnia 2018 r. obowiązuje nowy wzór książki kontroli
Zgodnie z art. 57 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz.U. poz. 646), każdy przedsiębiorca jest zobowiązany prowadzić i przechowywać w swojej siedzibie książkę kontroli i w przypadku wszczęcia kontroli niezwłocznie okazać ją kontrolującemu.
https://www.oddk.pl/Ksiazka-kontroli-przedsiebiorcy;s,karta,...

ccccccc
Kontrola przedsiębiorcy

Jeżeli wobec przedsiębiorcy ma być prowadzona kontrola, jest on zobowiązany do niezwłocznego okazania książki kontroli kontrolującemu. Przedsiębiorca może okazać również jej kopie, ale muszą być one poświadczone za zgodność z wpisem w książce kontroli. Poświadczenia o zgodności może dokonać sam przedsiębiorca.

Gdy okazanie książki kontroli jest niemożliwe ze względu na udostępnienie jej innemu organowi kontroli, przedsiębiorca może być chwilowo zwolniony z tego obowiązku. Jednak po zwrocie książki przedsiębiorca ma 3 dni robocze na jej okazanie w siedzibie organu kontroli.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Co obejmują wpisy kontrolerów?

W książce kontroli znajdują się wpisy, które są dokonywane w trakcie kontroli przez uprawnionego kontrolera. Każdy wpis charakteryzuje się pewnymi właściwościami, oznacza to, że obejmują:

1) oznaczenie organu kontroli;

2) oznaczenie upoważnienia do kontroli;

3) zakres przedmiotowy przeprowadzonej kontroli;

4) daty podjęcia i zakończenia kontroli;

5) zalecenia pokontrolne oraz określenie zastosowanych środków pokontrolnych;

6) uzasadnienie braku zawiadomienia przedsiębiorcy o zamiarze wszczęcia kontroli;

7) uzasadnienie wszczęcia kontroli „na legitymację”;

8) uzasadnienie zastosowanych wyjątków od stosowania przepisów ochronnych przedsiębiorców przed niektórymi działaniami kontrolerów (patrz poniżej wskazania tych wyjątków);

9) uzasadnienie przedłużenia czasu trwania kontroli;

10) uzasadnienie czasu trwania przerwy.
https://mojafirma.infor.pl/mala-firma/abc-malej-firmy/325615...
cccccc
Kontrola ZUS z zaskoczenia
Kontrola przedsiębiorcy przez inspektorów nie może być przeprowadzona bez zapowiedzi. Obowiązkiem organów kontroli jest zawiadomienie przedsiębiorcy o zamiarze rozpoczęcia kontroli. Kontroler ZUS ma zatem obowiązek doręczyć zawiadomienie o zamiarze kontroli płatnikowi składek. Termin rozpoczęcia kontroli nie może być ustalony wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż 30 dni od doręczenia zawiadomienia. Niedotrzymanie tego ostatniego terminu powoduje konieczność powtórnego zawiadomienia.

Zawiadomienie o rozpoczęciu kontroli musi określać nie tylko, kto i kiedy będzie przeprowadzać kontrolę, ale także m.in. datę i miejsce wystawienia, jej zakres i co najważniejsze, musi być podpisane.

Płatnik składek może na piśmie wnioskować o przeprowadzenie kontroli przed upływem wyznaczonych w zawiadomieniu 7 dni od jego doręczenia.

Podczas kontroli kontroler ZUS ma obowiązek poinformowania o prawach i obowiązkach przedsiębiorcę, wobec którego podjęto czynności sprawdzające.
https://mojafirma.infor.pl/mala-firma/pracownik-i-zus/323943...

--------------------------------------------------
Note added at 1 hr (2019-02-28 11:48:44 GMT)
--------------------------------------------------

cccccccccc
Przedmiotem kontroli ZUS jest ocena rzetelności i prawidłowości wywiązywania się z zadań i obowiązków w zakresie ubezpieczeń
społecznych przez płatników składek.
The object of the ZUS audit is to assess the reliability and
regularity of fulfilling tasks and duties in the field of social insurance
by contribution payers.
http://wsp.pl/file/1323_184597489.pdf
Something went wrong...