This question was closed without grading. Reason: Odpowiedź znaleziona gdzie indziej
Oct 28, 2010 00:49
13 yrs ago
2 viewers *
polski term

Użycie spójnika "lub"

polski Inne Językoznawstwo gramatyka j.polskiego
Jak będzie poprawnie
1. "mężczyzna lub kobieta, którZY..."
"kompozycja lub zestaw zawierającE"

czy

2 "mężczyzna lub kobieta, którA..."
"kompozycja lub zestaw zawierającY"
(przy czym "zawierać" dotyczy i kompozycji i zestawu)
?

To tylko przykład. Nie moge znaleźć reguły w żadnym słowniku.
Rozumiem, że w przypadku "mężczyzna i kobieta" powinno być "mężczyzna i kobieta, którzy..."?

Discussion

Polangmar Jul 31, 2011:
Podobny problem Konstrukcja jeden lub więcej, choć zapewne często używana, zawsze powoduje niekonsekwencję składniową, jeśli używa się po niej jednego rzeczownika. Poprawne są sformułowania: niedobór jednej witaminy lub większej ich liczby; niedobór jednego minerału lub większej ich liczby. Choć są to konstrukcje długie, powinno się ich używać w tekście starannie redagowanym.
http://tinyurl.com/3gjhpun

Czyli nie należy "mieszać" liczby pojedynczej z mnogą.
Polangmar Dec 5, 2010:
cd. Rachunek zdań (ang. propositional calculus) to dział logiki matematycznej badający związki między zdaniami (zmiennymi zdaniowymi) lub funkcjami zdaniowymi utworzonymi za pomocą spójników zdaniowych ze zdań lub funkcji zdaniowych prostszych. Rachunek zdań określa sposoby stosowania spójników zdaniowych w poprawnym wnioskowaniu.
http://www.zgapa.pl/zgapedia/Rachunek_zdań.html
Polangmar Dec 5, 2010:
Szymon Metkowski napisał: "W logice formalnej (nie matematycznej) rozróżnianych jest szereg spójników, jako reprezentacja wzajemnych zależności wyrażeń w zdaniu"
Iwona Sz. napisała: "Przecież Szymon nie mówi o logice matematycznej."

Jest mniej więcej na odwrót: rachunek zdań, o którym pisze Szymon, to dział logiki matematycznej (która jest częścią logiki formalnej). Spójrzmy:

Klasyczny rachunek logiczny to system logiczny, na który składają się rachunek zdań oraz rachunek predykatów pierwszego rzędu (czyli rachunek kwantyfikatorów). Klasyczny rachunek logiczny w pełni wystarcza do przeprowadzenia zdecydowanej większości rozumowań matematycznych.
Klasyczny rachunek logiczny stanowi podstawową część logiki matematycznej. Inne jego nazwy to klasyczny system logiki oraz logika elementarna.
http://www.zgapa.pl/zgapedia/Klasyczny_rachunek_logiczny.htm...
Polangmar Dec 4, 2010:
Ciekawostka:
Jeśli grupa nominalna jest rozbudowana, to podobny problem pojawia się również przy spójniku "i":
automatic performance analysis and speed measurement
automatyczne analiza osiągów i pomiar szybkości?
Mocno zgrzytało; dałem:
automatyczna analiza osiągów i automatyczny pomiar szybkości
Polangmar Dec 2, 2010:
Dochodzę też do wniosku, że założenie "przy czym "zawierać" dotyczy i maści, i żelu" jest sprzeczne logicznie z istotą problemu. Gdyby ten składnik był obecny w obu preparatach, należałoby mówić o maści i żelu - skoro mówimy o maści lub żelu, to składnik ten jest tylko w jednym preparacie. Jest tak z tej prostej przyczyny, że wówczas wykluczamy istnienie drugiego preparatu: albo istnieje tylko maść zawierająca dany składnik, albo istnieje tylko żel zawierający dany składnik. Jeśli jesteśmy pewni, że istnieją oba preparaty zawierające dany składnik, powinno być "maść i żel"; jeśli dopuszczamy możliwość istnienia tylko jednego (czyli może być jeden lub mogą być dwa), wówczas należałoby napisać "i/lub".
Polangmar Dec 2, 2010:
Muszę dokończyć moją myśl:
1. Hm, wersja "2. „maść lub żel zawierającY" jest oczywiście niepoprawna i w ogóle jej nie uwzględniłem w moich rozważaniach - było też praktycznie pewne, że zostanie odrzucona przez każdego językoznawcę. Musiała więc zostać wskazana wersja 1., bo forma pytania z góry zakładała poprawność jednej z tych dwóch wersji i "nakazywała" wybór jednej z nich - to tak pół żartem, pół serio (pół serio, gdyż siła sugestii bywa czasem przeogromna).
Polangmar Dec 2, 2010:
Ciekawe jest też, jak brzmiałaby odpowiedź językoznawcy na pytanie:
Która wersja jest poprawna: 1. „Mój kolega jest smutny, bo zaginęły mu pies lub kot" czy 2. „Mój kolega jest smutny, bo zaginął mu pies lub kot".
Dopiero jednoznaczne wykluczenie którejś z tych dwóch wersji przez językoznawcę (najlepiej innego, żeby odpowiedź była "świeża") będzie stanowić punkt wyjścia do dalszych rozważań (np. czy zmiana rodzaju jednego z rzeczowników w grupie nominalnej połączonej spójnikiem alternatywnym musi/powinna/może powodować zmianę liczby gramatycznej orzeczenia/przydawki).
Polangmar Dec 2, 2010:
1. Hm, wersja "2. „maść lub żel zawierającY" jest oczywiście niepoprawna i w ogóle jej nie uwzględniłem w moich rozważaniach - było też praktycznie pewne, że zostanie odrzucona przez każdego językoznawcę.

2. "Reguła ta pozwala jednak uniknąć błędu polegającego na uwzględnieniu rodzaju tylko jednego z rzeczowników w wypadku, gdy w funkcji podmiotu występują rzeczowniki o niejednakowym rodzaju..."
Tego błędu pozwala również uniknąć wersja "maść zawierająca lub żel zawierający" - czyli jesteśmy w punkcie wyjścia...
Barbara Piela (asker) Dec 2, 2010:
Mam wreszcie odpowiedź z poradni językowej Uniwersytetu Wrocławskiego (również opcja 1):

Witam, Mam pytanie dotyczące zdań ze spójnikiem „lub”: Która wersja jest poprawna (problem jest bardziej ogólny, zamieszam jedynie przykład): 1. „maść lub żel zawierającE" czy 2. „maść lub żel zawierającY" (przy czym "zawierać" dotyczy i maści, i żelu) ? Pozdrawiam serdecznie, Basia Piela

Po podmiocie szeregowym, którego poszczególne człony są połączone spójnikami alternatywnymi, powinno pojawić się orzeczenie w liczbie mnogiej, choć z logicznego punktu widzenia może się wydawać, że orzeczenie odnosi się tylko do jednego z członów. Reguła ta pozwala jednak uniknąć błędu polegającego na uwzględnieniu rodzaju tylko jednego z rzeczowników w wypadku, gdy w funkcji podmiotu występują rzeczowniki o niejednakowym rodzaju, jak ma to miejsce w podanym przez Panią przykładzie. M.D.

http://www.poradnia-jezykowa.uni.wroc.pl/pj/index.php/p/arch...
Polangmar Nov 24, 2010:
Przy czym w powyższym przykładzie jest spójnik "and" - w przypadku "or" raczej w ogóle nie byłoby wątpliwości, że należy stosować liczbę pojedynczą.
Polangmar Nov 24, 2010:
I mądre wypowiedzi z powyższego odnośnika:
"It depends on which position you're willing to adopt..."
"I think Dariusz has a good point - that some prescriptivist grammarians have advocated treating two subjects as a noun phrase rather than two separate nouns in this case.
But from a descriptivist point of view if you follow the advice of applying the proximity rule, a Google search shows:
"there was a dog and a cat" = 996,000 hits
"there were a dog and a cat" = 8,720 hits""
Czyli generalna zasada: to nie językoznawcy ustalają normy, lecz uzus.
Polangmar Nov 24, 2010:
Podobny problem: http://www.proz.com/kudoz/4120993 (nawet zwierzęta te same:-).
Polangmar Nov 24, 2010:
Dlaczego nie zawsze będzie dobrze brzmieć? Dlatego że zawsze powiemy "pies lub kot podarowany pod choinkę często staje się..." (zob. też przykłady podane przeze mnie w jednym ze wcześniejszych postów), a nigdy "pies lub kot podarowane pod choinkę często stają się..." - jest to przypadek związku zgody realnoznaczeniowej (raczej nikt nie daruje obu tych zwierząt naraz). Dlatego też "papużka lub kanarek podarowane pod choinkę często stają się..." będzie brzmieć zgrzytliwie (tu ma oczywiście zastosowanie zasada "ominąć", np. tak: "papużka lub kanarek z podarunku pod choinkę często staje się" - jak już pisałem, zasadę tę można zastosować w 99% przypadków, dlatego omawiany tu problem sprawia tyle kłopotów teoretycznych).
Polangmar Nov 24, 2010:
Przeczytałem hasło w Słowniku poprawnej polszczyzny i:
1. Nie znalazłem tam wzmianki, aby w przypadku gdy elementy grupy rzeczownikowej (podmiot rozbudowany? - nie musi to być podmiot, a "rozbudowany" to bardzo niejasne określenie) połączone są spójnikiem "lub", należało używać orzeczenia lub przydawki w liczbie mnogiej.
2. Słownik ten dopuszcza odstępstwa od zasady zgody formalnogramatycznej na rzecz zgody realnoznaczeniowej.
3. Jest tam stwierdzenie: "Czasami ustalenie właściwego typu połączenia w związku zgody jest trudne do tego stopnia, że wymaga przeredagowania wypowiedzi, aby uniknąć konstrukcji rażących lub śmiesznych (po czym podano przykłady).
[Tak więc moje zdanie przeredagowałem w ten sposób: "Przebudową jest wszystko, co jest dodatkiem lub zmianą w konstrukcji w budynku."]
Zgodnie z powyższym moją odpowiedź "trzeba powtórzyć lub ominąć" zmodyfikowałbym w ten sposób: "należy ominąć lub powtórzyć w liczbie pojedynczej, gdy cecha dotyczy tylko jednego elementu, a gdy dotyczy obu, można niekiedy zastosować liczbę mnogą (nie zawsze jednak będzie to dobrze brzmieć)"
Dlaczego nie zawsze będzie dobrze brzmieć? Cdn.
Polangmar Nov 24, 2010:
Właśnie zastanawiam się nad moim (= tym, które muszę ułożyć) zdaniem:
"Przebudową jest wszystko, co jest dodatkiem lub zmianą konstrukcyjnymi w budynku."
Mimo powyższych wyjaśnień na temat liczby mnogiej orzeczenia (jeszcze ich nie sprawdziłem) nie mogę uwierzyć, aby była to poprawna konstrukcja gramatyczna.
Obstaję przy:
"Przebudową jest wszystko, co jest dodatkiem konstrukcyjnym lub zmianą konstrukcyjną w budynku."
Polangmar Nov 22, 2010:
"Widocznie polszczyzna jest niezgodna z logika i gramatyka."
W wielu przypadkach tak jest - ale to zbyt ogólna dyskusja. Istotniejsze byłoby zauważenie, że jednak kontekst ma tu znaczenie (zob. dwa powyższe posty).
M.A.B. Nov 22, 2010:
" Polangmar
Polska
14:51 Oct 28
"Zależy chyba od szerszego kontekstu, ale raczej wersja 1"
1. W tym przypadku nic nie zależy od kontekstu.
2. Wersja 1 jest niezgodna z logiką i gramatyką. Podmiotem jest jedna osoba (mężczyzna albo kobieta), a nie dwie osoby (mężczyzna i kobieta), więc pozostałe części zdania odnoszące się do podmiotu też muszą być w liczbie pojedynczej."

Widocznie polszczyzna jest niezgodna z logika i gramatyka.
Barbara Piela (asker) Nov 21, 2010:
Tak. W mailu dokładnie zaznaczyłam, że chodzi o przypadek, gdy i maśc, i żel zawierają te składniki.
Polangmar Nov 21, 2010:
Jest jeszcze inny problem W zdaniu "W patencie zastrzegane są maść lub żel zawierające określone wcześniej składniki." zarówno maść, jak i żel, zawiera te składniki. Jak jednak podejść do tego zagadnienia w innym kontekście, jeśli tylko jeden z tych preparatów może/będzie zawierać te składniki, a drugi nie? Wtedy moim zdaniem trzeba właśnie "maść zawierająca lub/albo żel zawierający".
Barbara Piela (asker) Nov 21, 2010:
Poprawna jest wersja 1:
Nadeszła wreszcie odpowiedź pisemna od polonistki:

" „maść lub żel zawierającE" Najprawdopodobniej to jest forma poprawna, ponieważ jest to podmiot rozbudowany ze spójnikiem lub. Słownik PP nakazuje w takim przypadku używać liczby mnogiej danego orzeczenia. Kłopot stanowi imiesłów, ale raczej zachowuje się w zdaniu tak samo jak czasownik. Zatem wszędzie liczba mnoga w orzeczeniu (w słowniku PP pod kategorią związki składniowe – związek zgody).

Poprawne są wersje:

W patencie zastrzegane są maść lub żel zawierające określone wcześniej składniki.
Preparat występuje w postaci maści lub żelu zawierających określone wcześniej składniki.
Terminy „szminka” lub „pomadka” odnoszą się do preparatu, zawierającego określone wcześniej składniki."
Polangmar Nov 19, 2010:
OK, nie ma pośpiechu - może za jakiś czas coś się lepiej wyjaśni (a system pozwoli dodać komentarz do dyskusji:).
Polangmar Oct 28, 2010:
Grupa imienna może być dopełnieniem, np.
Chcę kupić odchowanego psa lub kota. ("Chcę kupić odchowane psa lub kota." zgrzytałoby jak żelazo po szkle.:-)
A jeśli dysjunkcją;) będzie papużka lub kanarek, to też nie przejdziemy na liczbę mnogą (wiem, że już się powtarzam - ale nadal dwie osoby nie zgadzają się z moimi wyjaśnieniami...:-).
Polangmar Oct 28, 2010:
Możliwe uściślenia tego pytania:
grupa podmiotowa -> grupa imienna/nominalna (nie zawsze musi chodzić o podmiot)
orzeczenie -> przydawka (np. "zawierający/a/e" to przydawka imiesłowowa)
Barbara Piela (asker) Oct 28, 2010:
Zapytam o wszystko. Ciekawe, czy będzie wiedziala:-)
Polangmar Oct 28, 2010:
Zadając pytanie polonistce, warto doprecyzować zagadnienie i sformułować pytanie np. tak:
Czy zmiana rodzaju gramatycznego jednego z elementów grupy podmiotowej zawierającej spójnik "lub" (np. "pies lub kot" na "papużka lub kanarek") może lub powinna powodować zmianę liczby, w której jest orzeczenie?
Chyba że są wątpliwości co do tego, czy po jednorodzajowej grupie podmiotowej ("pies lub kot", "chłopiec lub mężczyzna" itp.) musi następować orzeczenie w liczbie pojedynczej (wówczas można i to spytać).
Barbara Piela (asker) Oct 28, 2010:
Napiszę i wkleję tu odpowiedź. Na razie się nie da - limit pytań wyczerpany. W przyszłym tygodniu zadam to pytanie polonistce z warszawkiego niezłego liceum. Dam znać, a na razie proponuję opcję "ominąć" (zresztą stosowaną przeze mnie od lat).
Napiszcie do poradni PWN.
Polangmar Oct 28, 2010:
Miejszy pies lub kot (kot, jeśli mały, to nie syberyjski) będzie mniej wynosił...
Jeśli tylko pies lub kot jest zdrowy i zadbany...
Pies lub kot nieprzypięty w trakcie nagłego hamowania...
Uważam, że najlepszy byłby pies lub kot.
Rozwiązywanie sytuacji konfliktowych, w których udział ma pies lub kot...
Pies lub kot musi wykazywać oznaki zdziczenia...
Jeśli pies lub kot jest żywiony karmami renomowanych firm...
http://tinyurl.com/37hlu3k

Praktycznie wszędzie liczba pojedyncza - więc chyba zasada istnieje...
Polangmar Oct 28, 2010:
Przecież to jest problem identyczny do na przykład:
"Pies lub kot trzymany w domu oznacza dodatkowe obowiązki."
a
"Pies lub kot trzymane w domu oznaczają dodatkowe obowiązki."

Nikt tu nie użyje liczby mnogiej - dlaczego więc miałaby się ona pojawić, gdy zamiast "pies lub kot" będzie "papużka lub kanarek"?

Popatrzmy:
Zaginął pies lub kot.
...do których pies lub kot wcześniej nie podchodził.
Jeżeli ten pies lub kot nie jest typem zazdrośnika...
itp.
http://tinyurl.com/37hlu3k

Czy "Zaginął pies lub kot." też źle brzmi po polsku i powinno być "Zaginęły pies lub kot."?
Polangmar Oct 28, 2010:
Szymon Metkowski napisał: "Osobiście optuję za liczbą mnogą, jeśli z kontekstu wynika, że A i B przynajmniej czasem występują łącznie."
Z kontekstu nie może wynikać, czy A i B przynajmniej czasem występują łącznie, gdyż pytanie nie dotyczy konkretnego kontekstu, lecz ogólnej zasady gramatycznej (powtórzę: gramatycznej, nie matematycznej) - Pytająca wyraźnie napisała: "To tylko przykład. Nie mogę znaleźć reguły w żadnym słowniku." (słowniku, a nie podręczniku logiki matematycznej).
PS Używając pojęć matematycznych: w pytaniu chodzi o dysjunkcję, a nie alternatywę.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dysjunkcja_(logika)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Alternatywa
Polangmar Oct 28, 2010:
M.A.B. napisał: "W zasadzie obie wersje bardzo źle brzmią po polsku."
Być może, dlatego tak trudno znaleźć potwierdzenie ich poprawności gramatycznej, bo każdy stara się obejść ten problem, przebudowując zdanie lub rozbijając je na dwa. Na przykład:
"Na zdjęciu widać mężczyznę lub kobietę - i to właśnie tej osoby poszukujemy."
Możliwości uniknięcie złego brzmienia jest wiele - natomiast Twoja wersja wersja nie tylko źle brzmi, ale jest też zwyczajnie błędna gramatycznie.
Polangmar Oct 28, 2010:
Załóżmy, że na zdjęciu widać tylko jedną osobę, ale nie można rozpoznać jej płci. Czy można powiedzieć "mężczyzna lub kobieta, których widać na zdjęciu, jest tą poszukiwaną osobą"? Oczywiście, że nie, bo na zdjęciu jest tylko jedna osoba - i musi być "mężczyzna lub kobieta, którego lub którą widać na zdjęciu, jest tą poszukiwaną osobą" (albo "mężczyzna, którego, lub kobieta, którą widać na zdjęciu, jest tą poszukiwaną osobą").
Tak samo jest zawsze, gdy mówimy o jednej osobie lub rzeczy - to, że mamy wątpliwości, kim lub czym ona jest (przecież nie "są", prawda?), nie może powodować przejścia na liczbę mnogą.
Polangmar Oct 28, 2010:
"Zależy chyba od szerszego kontekstu, ale raczej wersja 1"
1. W tym przypadku nic nie zależy od kontekstu.
2. Wersja 1 jest niezgodna z logiką i gramatyką. Podmiotem jest jedna osoba (mężczyzna albo kobieta), a nie dwie osoby (mężczyzna i kobieta), więc pozostałe części zdania odnoszące się do podmiotu też muszą być w liczbie pojedynczej.
Barbara Piela (asker) Oct 28, 2010:
Dziękuję, nie wiedziałam, że coś takiego istnieje. Chętnie skorzystam w przyszłości.
Poradnia językowa Pytanie chyba bardziej odpowiednie do Poradni językowej PWN http://poradnia.pwn.pl/
Polecam też lekturę i prenumeratę.

Responses

-2
  18 min
polski term (edited): Użycie spójnika \"lub\"

trzeba powtórzyć lub ominąć

1a. mężczyzna lub kobieta, który lub która
1b. mężczyzna, który, lub kobieta, która
2a. kompozycja lub zestaw zawierająca lub zawierający
2b. kompozycja zawierająca lub zestaw zawierający

Ominąć można na wiele sposobów, np.
kompozycja lub zestaw o zawartości
Note from asker:
Niestety nauczycielka nie miala pewności, ktora odpowiedź jest prawidlowa, wskazała raczej na opcję nr 2. W poradniach językowych, np. Uniwersytetu Wrocławskiego, nikt nie odpowiada na to pytanie. Dziwi mnie to trochę. A ja nie umiem dodać komentarza do dyskusji.
Peer comment(s):

agree p_t
  10 min
Dziękuję.:)
disagree M.A.B. : Nie zgadzam się, szczególnie z 1a i 1b | W zasadzie obie wersje bardzo źle brzmią po polsku.
  9 godz.
W 1a i 1b zasada jest identyczna (zachowanie liczby pojedynczej), jak w 2a i 2b, więc nie rozumiem rozróżnienia.
disagree Szymon Metkowski : dynamika tekstu znika
  9 godz.
Pytającej nie chodzi o jak najkrótsze zdanie (żeby je można było jak najszybciej wypowiedzieć), lecz o strukturę logiczno-gramatyczną zdania.
disagree Michal Berski : pozycja 1a jest wyjątkowo niepoprawna
  20 godz.
która lub który wytwarza: http://tinyurl.com/2fhqwpg ; która lub który akceptuje: http://tinyurl.com/2c3w488 ; który bądź która w dniu negocjacji będzie przewodniczyć: http://tinyurl.com/33q4oub itp. Ale dziękuję za uzasadnienie komentarza.
Something went wrong...
  13 godz.

obie wersje

Spójnik logiczny lub w zdaniu A lub B oznacza alternatywę łączną czyli jedną z trzech opcji:
1) A
2) B
3) A i B

Dlatego wyrażenie: „mężczyzna lub kobieta na zdjęciu“ jest obarczone błędem logicznym, zakładając że osoba nie może mieć obu płci jednocześnie.

Osobiście optuję za liczbą mnogą, jeśli z kontekstu wynika, że A i B przynajmniej czasem występują łącznie. Jeżeli zaś z kontekstu wynika, że „lub“ użyte jest błędnie w znaczeniu „albo“ stosuję liczbę mnogą.

Uczono mnie, że zamieszczanie w tłumaczeniu alternatyw dla czytelnika (niech sobie coś wybierze) jest błędem. Z doświadczenia natomiast wynika, że alternatywy, takie jak „który/która zrobił/zrobiła“ są uznawane za błąd przez QA.

--------------------------------------------------
Note added at 1 dzień  1 godz. (2010-10-29 02:02:46 GMT)
--------------------------------------------------

Poniżej zamieszczam krótkie rozwinięcie zagadnienia dla zainteresowanych tematem.

W logice formalnej (nie matematycznej) rozróżnianych jest szereg spójników, jako reprezentacja wzajemnych zależności wyrażeń w zdaniu:

1. Koniunkcja reprezentowana m. in. przez spójnik „i“ (również: oraz, a także, jak również), w której całe zdanie jest prawdziwe, jeśli prawdziwe są wszystkie wyrażenia.

2. Alternatywa łączna/zwykła/nierozłączna (spójnik „lub“), w której zdanie jest fałszywe tylko wtedy jeśli wszystkie wyrażenia alternatywy są fałszywe - czyli prawdziwe nawet jeśli wszystkie wyrażenia alternatywy są prawdziwe

3. Alternatywa rozłączna/ekskluzja (spójnik „albo“, względnie skorelowane: „albo..., albo...“), w której całe zdanie jest prawdziwe tylko wtedy, gdy prawdziwe jest jedno i tylko jedno z wyrażeń.

4. Dysjunkcja (spójnik „bądź“), w której zdanie jest prawdziwe, gdy prawdziwe jest tylko jedno z wyrażeń oraz wtedy, gdy oba wyrażenia są fałszywe.

5. Binegacja (spójnik „ani..., ani...“, w której zdanie jest prawdziwe wyłącznie, gdy oba wyrażenia są fałszywe.

Źródła:
1. A. Malinowski, Redagowanie tekstu prawnego. Wybrane wskazania logiczno-językowe, Wyd. 2, LexisNexis 2008
2. W. Patryas, Elementy logiki dla prawników. Wyd. 2, Ars boni et aequi, Poznań
Peer comment(s):

disagree Polangmar : Pytanie nie dotyczy logiki matematycznej, lecz gramatyki (vide nagłówek), więc opcja 3) "A i B" nie wchodzi w grę (dlatego wyrażenie: „mężczyzna lub kobieta na zdjęciu“ nie jest obarczone błędem logicznym).
  3 godz.
:-)
agree Iwona Szymaniak : Przecież Szymon nie mówi o logice matematycznej. Znowu to samo. Wepchnąć dziecko w brzuch komuś, kto nawet nie uprawia seksu (biedak). Oto metody stosowane przez powyższego oceniającego.
37 dni
Something went wrong...
-1
73 dni

1. "mężczyzna lub kobieta, którZY..." "kompozycja lub zestaw zawierającE"

Przeczytałem tu całą dyskusję i wniosek z tego taki, że ta wersja wydaje mi się po prostu lepsza (intuicja językowa).
Peer comment(s):

disagree Polangmar : "mężczyzna lub kobieta" - jest to jedna osoba; "którzy" stosuje się przy liczbie mnogiej || Proszę przeczytać przykłady z dyskusji z rzeczownikami jednorodzajowymi - wszędzie czasownik lub imiesłów lub spójnik jest [nb. nie: są] w liczbie pojedyn.
45 dni
Something went wrong...
124 dni

[inaczej - krakowskim targiem]

Przykładowe propozycje:
"mężczyzna lub kobieta, czyli osoba, która..."
"kompozycja lub zestaw, gdzie zawarte są następujące składniki".

Peer comment(s):

neutral Polangmar : Dobre. Ale... "To tylko przykład. Nie mogę znaleźć reguły w żadnym słowniku.", czyli Pytającej chodzi o regułę, a nie sposób "od przypadku do przypadku" - poza tym o omijaniu problemu już pisałem i przykład jego ominięcia też podałem.
102 dni
w j. polskim nie mamy tak wygodnych słówek, jak np. angielskie "which, who", dlatego inna kompozycja zdania jest regułą ;))
Something went wrong...
Term search
  • All of ProZ.com
  • Szukaj terminu
  • Praca
  • Forum
  • Multiple search