Pages in topic:   < [1 2]
Tłumaczenia ustne - jak się wkręcić?
Thread poster: Krzysztof Pawliszak
Krzysztof Pawliszak
Krzysztof Pawliszak
Poland
Local time: 20:11
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Pierwsze koty. Sep 24, 2011

JAMP: bardzo dziękuję za życzenia i cały wpis. Rzeczywiście czasami powoli można dążyć do tego co się chce na prawdę robić. I tak samo jak skończenie studiów ze specjalizacją translatorską nie gwarantuje umiejętności (i pracy) tak i brak takich studiów nie oznacza (dla niektórych) braku zdolności. To tak ogólnie.

"Przebijaj się, jeśli to lubisz!" I tak właśnie robię. Wczoraj wróciłem z konferencji. Komentarz zwrotny od klienta, nie chwaląc się zbytnio,
... See more
JAMP: bardzo dziękuję za życzenia i cały wpis. Rzeczywiście czasami powoli można dążyć do tego co się chce na prawdę robić. I tak samo jak skończenie studiów ze specjalizacją translatorską nie gwarantuje umiejętności (i pracy) tak i brak takich studiów nie oznacza (dla niektórych) braku zdolności. To tak ogólnie.

"Przebijaj się, jeśli to lubisz!" I tak właśnie robię. Wczoraj wróciłem z konferencji. Komentarz zwrotny od klienta, nie chwaląc się zbytnio, bardzo pozytywny. Wszystkie tłumaczenia ustne (zarówno konsekutywne w czasie samej konferencji jak i rozmów z uczestnikami przy różnych okazjach oraz szeptanka) wyszły bardzo dobrze. Nie powiem, poziom stresu i adrenaliny skoczył drastycznie kiedy musiałem tłumaczyć konsekutywnie w trakcie warsztatów. Kiedy towarzyszyłem klientowi w rozmowach zarówno prywatnych jak i dotyczących interesów w cztery oczy czy w większym gronie nie wzbudzały u mnie większego stresu. Na szczęście.
Muszę przyznać, że pewne rzeczy, których nauczyłem się na zajęciach lub (bardziej) przez podglądanie innych tłumaczy niezwykle się przydały. Ale były też i takie momenty, gdzie najzwyklejsze trzeźwe myślenie czy intuicja też odgrywały swoją rolę. Generalnie, nie wszystkiego można nauczyć się na zajęciach - albo często jest nieprzydatne, albo w praktyce się nie sprawdza. Dlatego jeszcze raz napiszę, że jeśli chodzi o mnie osobiście, bardzo cenię sobie to co kilka wypowiedzi wcześniej pisałem "skok na głęboką wodę". Czyli zacząć od czegoś jak zacząłem, sprawdzić się itd. Robiąc tłumaczenia w praktyce dużo można samemu się nauczyć, zweryfikować, czy chociażby opracować własne techniki. Tu nie ma zmiłuj ani re-play. Czasem też może się okazać, po kilku latach nauki "na sucho", że mimo wszystko nie jesteśmy do tego stworzeni, wiec może warto w pewnym momencie zweryfikować swoje zdolności i chęci.

Co do terminologii, słownictwa i języka: teraz widzę jak bardzo różne są tłumaczenia ustne od pisemnych. Ot chociażby przyswajanie słownictwa. Przygotowując się na tłumaczenia ustne (przynajmniej jeśli o mnie chodzi) poznałem i nauczyłem się dużo więcej terminologii i jej ekwiwalentów niż przez lata wykonywania tłumaczeń ustnych. Pewnie dlatego, że przy pisemnych za bardzo, co jest błędem, można opierać się o słowniki, które mamy pod ręką, a przy ustnych taka praktyka odpada.

Teraz czekam na referencje od klienta i dalsze propozycje (wstępnie jesteśmy umówieni na kolejną konferencję wkrótce). Pierwsze koty za płoty... i niech te koty niosą wieść
Collapse


 
Agnieszka Marciniak
Agnieszka Marciniak  Identity Verified
Local time: 20:11
English to Polish
+ ...
Udało się! :) Oct 15, 2011

Gratuluję serdecznie.

 
Pages in topic:   < [1 2]


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Tłumaczenia ustne - jak się wkręcić?






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »