Páginas sobre el tema:   [1 2 3] >
Jesteśmy w UE - więc w końcu mamy 0% stawkę VAT???
Autor de la hebra: Marek Makosiej
Marek Makosiej
Marek Makosiej  Identity Verified
Polonia
Local time: 17:15
inglés al polaco
Apr 30, 2004

Tyle się o tym mówiło, tak wszyscy wysyłający tłumaczenia pocztą e-mail do krajów UE na to czekali, więc pytam ostatecznie: czy na tłumaczenia wysyłane pocztą e-mail do VAT-owców (i innych też?) w krajach UE stosujemy od dziś (no, za 17 minut na nasze usługi stawkę VAT 0%? Niech się odezwie ktoś zorientowany w temacie. Pozdro.

 
Ryszard Jarza
Ryszard Jarza  Identity Verified
Polonia
Local time: 17:15
Miembro 2003
inglés al polaco
+ ...
Nieśmiała próba interpretacji May 1, 2004

Stawki 0% raczej nie, natomiast z bezpośredniej analizy ustawy o VAT wynikałoby, że te usługi w ogóle nie są opodatkowane VAT-em (co nie jest równoznaczne ze stawką 0%). Oto nieśmiała próba interpretacji:

Art. 5, ust 1 mówi, że opodatkowaniu podlega "odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju", gdzie "kraj" = RP.

Art. 27. ust 3. mówi, że jeśli sprzedajemy podmiotowi posiadającemu siedzibę w państwie trzecim (np. USA, Japonia) lub w UE (ale nie
... See more
Stawki 0% raczej nie, natomiast z bezpośredniej analizy ustawy o VAT wynikałoby, że te usługi w ogóle nie są opodatkowane VAT-em (co nie jest równoznaczne ze stawką 0%). Oto nieśmiała próba interpretacji:

Art. 5, ust 1 mówi, że opodatkowaniu podlega "odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju", gdzie "kraj" = RP.

Art. 27. ust 3. mówi, że jeśli sprzedajemy podmiotowi posiadającemu siedzibę w państwie trzecim (np. USA, Japonia) lub w UE (ale nie w Polsce), to miejscem świadczenia usługi jest kraj siedziby NABYWCY.
Art. 27 ust. 4 wyraźnie mówi, że ust. 3 dotyczy usług "tłumaczeń".

Ze złożenia powyższych faktów - o ile, powtarzam, o ile nie ma gdzieś "haczyka" wynika, że sprzedaż tłumaczenia klientowi poza Polską w ogóle nie podlega VAT, bo na mocy art. 27 jest ZAWSZE świadczona poza terytorium RP. To dobrze, bo nie płacimy 22%, ale nie tak dobrze, jak przy stawce 0% (bo ta dodatkowo uprawniałaby do zwrotu nadwyżki). Kwoty naszej sprzedaży należałoby na deklaracji VAT wpisywać w dziale "sprzedaż zwolniona od podatku".

Inna sprawa, jak powinna wyglądać faktura (czy np. napisać "zw." w polu stawki VAT?), jak na coś takiego zareagują klienci w UE i poza nią, no i czy - jak wspomniałem - nie ma jakiegoś haczyka, który naiwnie przeoczyłem.

Aha - jeszcze jedno. W tym tygodniu we wrocławskim US Śródmieście pani od VAT-u europejskiego stwiedziła, że absolutnie nie powinienem się rejestrować jako podatnik VAT UE, bo nie wykonuję "dostawy towarów" ani usług spedycji. Czyli wynikałoby stąd, że nie powinniśmy się w ogóle posługiwać NIP-em w postaci PL xxx xxx xx xx.

Może ktoś jeszcze się wypowie, jak zrozumiał ustawę i czy znalazł jakiś haczyk?

Ryszard
Collapse


 
Marek Makosiej
Marek Makosiej  Identity Verified
Polonia
Local time: 17:15
inglés al polaco
PERSONA QUE INICIÓ LA HEBRA
Wcześniej większość tutaj twierdziła, że 0%... May 1, 2004

...może teraz się wypowiedzą. Pamiętam, jak kiedyś były jakieś interpretacje z firm doradczych mówiące, że stawką będzie 0% a nie zw.
Jeśli chodzi o VAT UE: 1. skoro wszyscy moi klienci używają nipu w wersji np. IL xxxxxxx, to u nas jak zwykle inaczej? U mnie w US pani zbladła i w ogóle nie umiała mi nic powiedzieć (czyli jak zwykle); 2. skoro ten numer jest po to, aby uniknąć podwójnego ovatowania, to chyba jednak mimo wszystko trzeba się o niego ubiegać, bo jeśli
... See more
...może teraz się wypowiedzą. Pamiętam, jak kiedyś były jakieś interpretacje z firm doradczych mówiące, że stawką będzie 0% a nie zw.
Jeśli chodzi o VAT UE: 1. skoro wszyscy moi klienci używają nipu w wersji np. IL xxxxxxx, to u nas jak zwykle inaczej? U mnie w US pani zbladła i w ogóle nie umiała mi nic powiedzieć (czyli jak zwykle); 2. skoro ten numer jest po to, aby uniknąć podwójnego ovatowania, to chyba jednak mimo wszystko trzeba się o niego ubiegać, bo jeśli go nie masz, to zostaniesz ovatowany w 2 krajach, czyli np. Polska 0% i GB 15% = 15% zamiast 0%. Różnica zasadnicza.

Piszcie ludzie, bo trzeba wystawiać faktury, a jak to zrobić. Jak potem zaczniemy masowo wystawiać korekty to zaraz przywlecze się jakaś kontrola...
Collapse


 
Magda Dziadosz
Magda Dziadosz  Identity Verified
Polonia
Local time: 17:15
Miembro 2004
inglés al polaco
+ ...
sęk w tym, że nikt nic nie wie May 1, 2004

a mianowicie nie wiadomo, czy wystawiać mamy faktury z VAt 0% czy zw. (jak wyżej pisał Ryszard) oraz czy to my musimy w ogóle mieć NIP unijny, czy wystarczy, żeby miał go kontrahent.

Problem jest też taki, że formularz VAT UE dotyczy wyłącznie sprzedaży towarów i w związku z tym nie wiadomo, czy my się kwalifikujemy, czy nie.

Ja również usiłowałam dowiedzieć się czegoś w urzędzie skarbowym - jak zwykle bez skutku. Pan, który udzielał informacji
... See more
a mianowicie nie wiadomo, czy wystawiać mamy faktury z VAt 0% czy zw. (jak wyżej pisał Ryszard) oraz czy to my musimy w ogóle mieć NIP unijny, czy wystarczy, żeby miał go kontrahent.

Problem jest też taki, że formularz VAT UE dotyczy wyłącznie sprzedaży towarów i w związku z tym nie wiadomo, czy my się kwalifikujemy, czy nie.

Ja również usiłowałam dowiedzieć się czegoś w urzędzie skarbowym - jak zwykle bez skutku. Pan, który udzielał informacji na temat VAT UE otworzył szeroko oczy i szczerze stwierdził, że nie ma pojęcia ani jak wystawiać faktury, ani czy w ogóle mam rejestrować swój PL NIP, czy też nie....

Dodatkowo, dotyczy to też zakupów w Unii - jak rozumiem (ale nie jestem pewna), mając NIP unijny moglibyśmy sobie ten VAT odliczać (??)


Czeski film....:(

Magda

[Edited at 2004-05-09 17:27]

[Edited at 2004-05-09 17:28]
Collapse


 
Marek Makosiej
Marek Makosiej  Identity Verified
Polonia
Local time: 17:15
inglés al polaco
PERSONA QUE INICIÓ LA HEBRA
Oto co napisała mi księgowa z jednej z większych agencji globalnych, obecnych także w PL May 1, 2004

Oto odpowiedź na moje pytanie z wielkiej firmy globalnej posiadającej swój oddział także w Polsce:

"Jeżeli firma będzie dokonywała transakcji z krajami Unii Europejskiej winna złożyć do Urzędu Skarbowego druk VAT-R (aktualizacja) oraz VAT-R/UE, druki dostępne są na stronach Ministerstwa Finansów www.mf.gov.pl , na tych stronach jest również sporo informacji dotyczących zmiany w ustawie
... See more
Oto odpowiedź na moje pytanie z wielkiej firmy globalnej posiadającej swój oddział także w Polsce:

"Jeżeli firma będzie dokonywała transakcji z krajami Unii Europejskiej winna złożyć do Urzędu Skarbowego druk VAT-R (aktualizacja) oraz VAT-R/UE, druki dostępne są na stronach Ministerstwa Finansów www.mf.gov.pl , na tych stronach jest również sporo informacji dotyczących zmiany w ustawie VAT.

Na tych drukach nie ma co prawda adnotacji o usługach, ale my złożyliśmy druk z zaznaczeniem, iż będziemy dokonywali od dnia 01-05-2004 wewnątrzwspólnotowej dostawy i nabycia towarów, następnie Urząd Skarbowy przyśle podatnikom potwierdzenie nadania NIP zgodnego z wymogami unijnymi.

Trzeba się pośpieszyć, ponieważ zostało tylko kilkanaście dni."

Dziennik Ustaw Rok 2004 Nr 55 poz. 539
(data wydania: 05.04.2004)

wersja obowiązująca od 13.04.2004


ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW1)

z dnia 5 kwietnia 2004 r.

w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników w zakresie podatku od towarów i usług

Na podstawie art. 98 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zarządza się, co następuje:

§ 1. Określa się wzór:

1) zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia;

2) potwierdzenia zarejestrowania podmiotu jako podatnika VAT, stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia;

3) potwierdzenia zarejestrowania podmiotu jako podatnika VAT DE, stanowiący załącznik nr 3 do rozporządzenia;

4) zgłoszenia o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, stanowiący załącznik nr 4 do rozporządzenia.

§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 13 kwietnia 2004 r.

Minister Finansów: w z. E. Mucha
1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej – finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).

Załączniki do rozporządzenia Ministra Finansów
z dnia 5 kwietnia 2004 r. (poz. 539)

To wszystko, co mam. Stwierdziłem, że skoro oni tak robią, to ja powinienem tym bardziej, skoro zajmują się tym samym tylko na większą skalę.

Ale muszę zapytać jeszcze o te 0% lub zw. ...
Collapse


 
Dariusz Kozłowski
Dariusz Kozłowski  Identity Verified
Polonia
Local time: 17:15
alemán al polaco
hmm, May 4, 2004

z wyjaśnień w moim U.S. wynikałoby, że VAT-u się nie nalicza, ale na razie oficjalnego stanowiska z objaśnieniem (0%, czy ("zwolniony") nie mam.
Wiem, natomiast, że Izby Skarbowe organizują spotkania informacyjne nt. VAT-u w Unii - może to jest szansa, żeby się czegoś konkretnego dowiedzieć?
Poza tym I.S. jako instancja nadrzędna w stos. do U.S. są zobowiązane do odpowiedzi na pytania podatnika i ustalenie ostatecznej wykładni przepisów, wobec tego proponowałbym (i
... See more
z wyjaśnień w moim U.S. wynikałoby, że VAT-u się nie nalicza, ale na razie oficjalnego stanowiska z objaśnieniem (0%, czy ("zwolniony") nie mam.
Wiem, natomiast, że Izby Skarbowe organizują spotkania informacyjne nt. VAT-u w Unii - może to jest szansa, żeby się czegoś konkretnego dowiedzieć?
Poza tym I.S. jako instancja nadrzędna w stos. do U.S. są zobowiązane do odpowiedzi na pytania podatnika i ustalenie ostatecznej wykładni przepisów, wobec tego proponowałbym (i będzie to najbardziej miarodajne) zwrócić się z zapytaniem do najbliższej izby.
(co sam również zamierzam uczynić, bo mnie wyjaśnienia U.S nie satysfakcjonują).

Pozdrawiam
DK
Collapse


 
Marek Makosiej
Marek Makosiej  Identity Verified
Polonia
Local time: 17:15
inglés al polaco
PERSONA QUE INICIÓ LA HEBRA
VATu ciąg dalszy - nowe informacje z IS May 7, 2004

Witam wszystkich. Po 2 dniach debat z Izbą Skarbową w Olsztynie...nic nie wiadomo, ciąg dalszy nastąpi w poniedziałek. Pani z IS mają problem, bo w ministerstwie sami nie mają zielonego pojęcia, jak odkręcić to, co nakręcili. Jedno co wiadomo, że Ryszard - jesteś chyba blisko, bo panie z IS analizowały te same artykuły i ustępy, co Ty. Twierdzą, że w przypadku tłumaczeń wysyłanych e-mailem do klientów z UE (tu jeszcze wchodzi kwestia, czy są oni VATowcami, czy są VATowcam... See more
Witam wszystkich. Po 2 dniach debat z Izbą Skarbową w Olsztynie...nic nie wiadomo, ciąg dalszy nastąpi w poniedziałek. Pani z IS mają problem, bo w ministerstwie sami nie mają zielonego pojęcia, jak odkręcić to, co nakręcili. Jedno co wiadomo, że Ryszard - jesteś chyba blisko, bo panie z IS analizowały te same artykuły i ustępy, co Ty. Twierdzą, że w przypadku tłumaczeń wysyłanych e-mailem do klientów z UE (tu jeszcze wchodzi kwestia, czy są oni VATowcami, czy są VATowcami UE czy nie są CATowcami) na pewni nie będzie zwolnienia i 7-procentowej stawki VAT. Robi się ciekawie, bo twierdzą, że może okazać się, że to nasz klient będzie musiał uiścić VAT u siebie za usługę którą zamówił (podobno coś o tym jest w Dyrektywie nr 6 UE, a nasza ustawa jest pod wieloma względami oczywiście nidostosowana i jak właśnie się dowiedziałem "szykuje się POTĘŻNA nowelizacja"). Jeśli, nie daj Boże, wyszłoby coś takiego, to możemy zwijać manele, bo potracimy klientów, chyba że źle rozumuję. Generalnie - jest "super" - czekają faktury do wystawienia na kilka tysięcy EURO i nic nie można zrobić. Klienci się denerwują (a kto mi zwróci, jak ich stracę?), bo mają swoje procedury fakturowania i księgowania, nie wspominam już o tym, że np. będą mieć potem kaprys niezapłacenia, bo za późno dostali faktury. Cuda niewidy, jak żyć w tym kraju... Żyjąca z moich podatków banda niekompetentnych osłów różnych maści politycznych stworzyła za moje pieniądze nóż, który za chwilę zostanie wbity w moje plecy... Świetnie. W poniedziałek po 15:00 ciąg dalszy - może będą jakieś newsy. Pozdrawiam.Collapse


 
Romuald Pawlikowski
Romuald Pawlikowski  Identity Verified
Local time: 17:15
Miembro 2004
inglés al polaco
+ ...
Nie ma zwolnienia...? May 7, 2004

Marek Makosiej wrote:

Twierdzą, że w przypadku tłumaczeń wysyłanych e-mailem do klientów z UE (tu jeszcze wchodzi kwestia, czy są oni VATowcami, czy są VATowcami UE czy nie są CATowcami) na pewni nie będzie zwolnienia i 7-procentowej stawki VAT.


Brzmienie artykułów podanych przez Ryszarda jest wystarczająco ogólne, aby włączać produkty usług wysyłane przez email. Chyba ze istnieje konkretny artykuł wyłaczający usługi których "efekt" wysyłany mailem miałby być opodatkowany.

Co do tego, że klient miałby płacić VAT u siebie, to już inna historia. Wygląda to mi dość logicznie. Ale przecież w tym przypadku nie powinno być problemów, bo powinien go także u siebie rozliczyć. Główny problem był z tym, że bardzo trudno było rozliczyć VAT naliczony w Polsce.

Pozdrawiam,

Romuald


 
Marek Makosiej
Marek Makosiej  Identity Verified
Polonia
Local time: 17:15
inglés al polaco
PERSONA QUE INICIÓ LA HEBRA
Oto co znalazłem przed chwilą, tylko czy jest tak rzeczywiście May 7, 2004

Z czatu dotyczącego nowej ustawy, który odbył się 29 kwietnia 2004:

Moderator: Witamy na czacie Radia Biznes. Dzisiejszy temat, to zmiany w ustawie o VAT. Na Państwa pytania odpowiada pani Janina Fornalik z firmy doradztwa podatkowego.

KrzysztofP: A co w przypadku eksportu usług? Prowadzę biuro tłumaczeń i wykonuję tłumaczenia także dla kontrahentów z UE. Obecnie muszę doliczać do tych usług podatek VAT, gdyż takie usługi nie są traktowane jako ekspo
... See more
Z czatu dotyczącego nowej ustawy, który odbył się 29 kwietnia 2004:

Moderator: Witamy na czacie Radia Biznes. Dzisiejszy temat, to zmiany w ustawie o VAT. Na Państwa pytania odpowiada pani Janina Fornalik z firmy doradztwa podatkowego.

KrzysztofP: A co w przypadku eksportu usług? Prowadzę biuro tłumaczeń i wykonuję tłumaczenia także dla kontrahentów z UE. Obecnie muszę doliczać do tych usług podatek VAT, gdyż takie usługi nie są traktowane jako eksport, a dokumentu potwierdzającego wywóz towarów za granicę nie posiadam, gdyż tłumaczenia są przesyłane przez Internet. Z tego co wiem, obecnie można stosować stawkę 0% jedynie wówczas, gdy można udowodnić, że wynik usługi nie będzie wykorzystywany w Polsce. W moim przypadku tak nie jest, gdyż wykonuję tlumaczenia głównie na jęz. polski i są one wykorzystywane w Polsce. Jak to będzie wyglądać po wejściu do UE? Czy tego typu usługi będą traktowane jako "wewnątrzwspólnotowa dostawa" i opodatkowane stawką 0% lub odpowiednią dla kraju nabywcy?

J. Fornalik: W przypadku usług, przepisy dotyczące wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, nie mają zastosowania. Usługi niematerialne (również świadczone drogą elektroniczną) świadczone na rzecz podmiotów, nie posiadajacych w Polsce siedziby, podlegaja opodatkowaniu w kraju siedziby nabywcy. Polski usługodawca będzie zobowiązany do zarejestrowania się dla potrzeb VAT w kraju nabywcy, jeśli jest on osoba fizyczną, nie będącą podatnikiem. Natomiast jeśli nabywca jest podatnikiem VAT, wówczas będzie on zobowiązany do zapłaty VAT, według stawki obowiązującej w kraju jego siedziby, a polski usługodawca może zastosować 0% stawkę VAT.

Czyli co - w fakturze stosuję stawkę 0% i nic więcej nie muszę zgłaszać, robić, a niech klient robi u siebie, co chce (jestem VATowcem w kraju, zarejestrowałem się do VAT UE, ale wygląda na to, że muszę się wyrejestrować...)? Jeśli ja naliczyłem 0%, a u klienta na te usługi jest VAT 15% - to skąd on ma wziąć te 15% - czy muszę mu obniżyć stawkę, bo go stracę? Jak myślicie?
Collapse


 
Romuald Pawlikowski
Romuald Pawlikowski  Identity Verified
Local time: 17:15
Miembro 2004
inglés al polaco
+ ...
Problem klienta May 7, 2004

Marek Makosiej wrote:

Natomiast jeśli nabywca jest podatnikiem VAT, wówczas będzie on zobowiązany do zapłaty VAT, według stawki obowiązującej w kraju jego siedziby, a polski usługodawca może zastosować 0% stawkę VAT.

Czyli co - w fakturze stosuję stawkę 0% i nic więcej nie muszę zgłaszać, robić, a niech klient robi u siebie, co chce (jestem VATowcem w kraju, zarejestrowałem się do VAT UE, ale wygląda na to, że muszę się wyrejestrować...)? Jeśli ja naliczyłem 0%, a u klienta na te usługi jest VAT 15% - to skąd on ma wziąć te 15% - czy muszę mu obniżyć stawkę, bo go stracę?


Dla nabywcy jest to operacja jak każda inna operacja VATowa. Tzn. dolicza VAT do Twojej faktury, ale rekompensuje to VATem nalicznym swoim klientom. Czyli jak sądzę w zasadzie to nie jest TWÓJ (ani mój etc.) problem

R.


 
Magda Dziadosz
Magda Dziadosz  Identity Verified
Polonia
Local time: 17:15
Miembro 2004
inglés al polaco
+ ...
spokojnie... May 7, 2004

Marek Makosiej wrote:

Jeśli ja naliczyłem 0%, a u klienta na te usługi jest VAT 15% - to skąd on ma wziąć te 15% - czy muszę mu obniżyć stawkę, bo go stracę? Jak myślicie?



Skoro do tej pory obowiązywało 22%, to przy zastosowaniu przez nas teraz stawki 0% klient i tak zyskuje - nawet jeśli w swoim kraju musi do tego naliczyć podatek wg. stawki danego kraju. Poza tym i tak podlega to odliczeniu (mówimy oczywiście tylko o tych klientach, którzy posiadają nr VAT EU w swoich krajach).

Więc z obniżaniem stawek raczej się wstrzymaj...i w ogóle bez paniki


Magda


 
Marek Makosiej
Marek Makosiej  Identity Verified
Polonia
Local time: 17:15
inglés al polaco
PERSONA QUE INICIÓ LA HEBRA
Po to jest prawo, żeby nie czekać 5 miesięcy na jego zastosowanie... May 7, 2004

Wstrzymuję się z wystawieniem faktur, na razie 7 dni, ale ile można trzymać klientów w niepewności (wszyscy wiemy, jak wygląda cykl płatności z zagranicy - "przewalimy" termin fakturowania i nie dostaniemy pieniędzy za miesiąc, ale za dwa lub trzy). Klienci nie są głupi i nie pójdą po 1 maja na 22% VAT. Tłumaczyć im, że to na wszelki wypadek, a potem będą mogli uzyskać zwrot wygląda mało profesjonalnie i wpędza ich po prostu w nasze podatkowe piekło z wnioskami, zwrotami... See more
Wstrzymuję się z wystawieniem faktur, na razie 7 dni, ale ile można trzymać klientów w niepewności (wszyscy wiemy, jak wygląda cykl płatności z zagranicy - "przewalimy" termin fakturowania i nie dostaniemy pieniędzy za miesiąc, ale za dwa lub trzy). Klienci nie są głupi i nie pójdą po 1 maja na 22% VAT. Tłumaczyć im, że to na wszelki wypadek, a potem będą mogli uzyskać zwrot wygląda mało profesjonalnie i wpędza ich po prostu w nasze podatkowe piekło z wnioskami, zwrotami, którego chciałbym im oszczędzić (i sobie też - bo potem to się odbije na mnie - klienci pójdą tam, gdzie jest prosto i jasno) . Branie 22% VAT na siebie - sorry, ale przy dumpingu, jaki stosują niektórzy tłumacze (lub pseudo-tłumacze), przez których stawki dochodzą momentami do absurdalnych minimów, to już nie ma z czego brać na siebie. A robotę trzeba brać, bo trzeba żyć i spłacać kredyty
Niech każdy napisze, co robi - czy wystawia na bieżąco i stosuje dotychczasową stawkę, czy może ryzykuje, czy czeka do połowy/końca miesiąca - może wtedy się coś wyjaśni i wtedy wystawi się wszystkie faktury hurtem?
Collapse


 
Marek Makosiej
Marek Makosiej  Identity Verified
Polonia
Local time: 17:15
inglés al polaco
PERSONA QUE INICIÓ LA HEBRA
P.S. do Magdy... May 7, 2004

...ale wcześniej klient mógł uzyskać zwrot tego VATu, a teraz chyba już nie...
Pogięte to polskie prawo, aż się wszystkiego odechciewa.


 
Romuald Pawlikowski
Romuald Pawlikowski  Identity Verified
Local time: 17:15
Miembro 2004
inglés al polaco
+ ...
Mylisz sie May 7, 2004

Marek Makosiej wrote:

...ale wcześniej klient mógł uzyskać zwrot tego VATu, a teraz chyba już nie...
Pogięte to polskie prawo, aż się wszystkiego odechciewa.


Klient ma znacznie bardziej wygodną sytuację. Odlicza VAT naliczony przy Twoich fakturach od VATu, który nalicza swoim klientom. That's it.

R.


 
Iwona Domanska
Iwona Domanska  Identity Verified
Polonia
Local time: 17:15
alemán al polaco
+ ...
0%, ale.. May 7, 2004

Według informacji, jakie otrzymałam od zagranicznego biura tłumaczeń z UE wynika, że jeśli ja posiadam VAT UE i oni też, to ma zastosowanie stawka 0%. Jest to tylko powiązane z papierkową robotą (ze strony nabywcy, tzn. deklaracje itp.).
Problem w tym, że np. mój US nie chce przyjąć mojego "wniosku" o nadanie VAT UE, twierdząc, że ma zastosowanie tylko w przypadku towarów, a nie usług.
Gwarancji 100% nie daje, bo odpowiednich przepisów nie mogę podać.
Pozd
... See more
Według informacji, jakie otrzymałam od zagranicznego biura tłumaczeń z UE wynika, że jeśli ja posiadam VAT UE i oni też, to ma zastosowanie stawka 0%. Jest to tylko powiązane z papierkową robotą (ze strony nabywcy, tzn. deklaracje itp.).
Problem w tym, że np. mój US nie chce przyjąć mojego "wniosku" o nadanie VAT UE, twierdząc, że ma zastosowanie tylko w przypadku towarów, a nie usług.
Gwarancji 100% nie daje, bo odpowiednich przepisów nie mogę podać.
Pozdrawiam,
Iwona Domanska
Collapse


 
Páginas sobre el tema:   [1 2 3] >


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderador(es) de este foro
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Jesteśmy w UE - więc w końcu mamy 0% stawkę VAT???






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »